Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

Menemen Kurtuluş Günü’nü buruk kutladı


Menemen’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü, yurdun dört bir yanından gelen şehit haberleri ve terör olayları nedeniyle buruk kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen tören, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunması, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Özgür Nuhut’un


Menemen Kurtuluş Günü’nü buruk kutladı

Menemen’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü, yurdun dört bir yanından gelen şehit haberleri ve terör olayları nedeniyle buruk kutlandı. 

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen tören, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunması, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. 


Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Özgür Nuhut’un da aralarında yer aldığı çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen törende yaptığı konuşmada, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ sözünü kendilerine ilke edindiklerini söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Bu söylemle biz inadına barış dedik, inadına barış demeye devam edeceğiz” dedi. 


Menemen’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılını buruk kutladıklarını vurgulayan Başkan Tahir Şahin konuşmasında;“Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı süreçleri beynimizden geçiriyoruz, tartmaya çalışıyoruz. ‘Nedir bu ülke üzerine oynanan oyunlar’ demeye çalışıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu çok güçlü bir devlet, dünyaya hakimiyet kurmuş bir imparatorluktu. O imparatorluğun çocukları, torunlarıyız. Ne yazık ki Osmanlı İmparatorluğu bir zaman gelmiş iyice yorgun düşmüş, hasta adam konumuna gelmiştir. O günlerin emperyalist güçleri; İngilizi, İtalyanı, Fransızı, Yunanistanı hepsi Türkiye’nin üzerine çullanmış ve güzel ülkemizi bir bir nasıl pay ederiz düşüncesi içine girmişlerdi. Ama o dönemde öyle bir lider çıkmış ki, dünya lideri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşımız, yine 30 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz ve 1922 yılında İzmir’de Yunanlıların denize dökülmesiyle birlikte kurtuluşumuz ve bağımsızlığımız ilan edilmiştir” dedi. 


Başkan Şahin; “İnadına barış dedik, demeye devam edeceğiz”

Geçmişten bugüne kadar Türkiye üzerine oynanan oyunların hiç durmadan devam ettiğinin altını çizen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin konuşmasına şöyle devam etti;“Dün Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, bugün yine terör belası için de mücadele edenler arasında; Alevisi, Sunisi, Boşnakı,Çerkezi, Türkü, Kürdü var. Karslı, Ağrılı, Edirneli, Malatyalısı Diyarbakırlısı var. Kurtuluş Savaşında ve PKK terörü üzerinde, gerçekten vatan toprakları için mücadele etmiş insanlar topluluğu olarak bu ülkede yaşamaktan büyük onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Biz Atatürk’ün sözünü kendimize ilke edindik, ‘Yurtta sulh, dünyada sulh.’ Bu söylemle biz inadına barış dedik, inadına barış demeye devam edeceğiz. Bu duygularımla başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve yine terörde şehit düşmüş asker ve polisimizin önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyorum. Yaşasın bağımsızlık, yaşasın barış. Kurtuluş gününüz kutlu olsun” 


Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; Meslek Odaları Başkanları, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Muhtarlar ve Siyasi Parti İlçe Başkanları ile birlikte Garnizon Komutanlığı’na şükran ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette Garnizon Komutanı Topçu Albay Özgür Nuhut’a, Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Menemen Muharip Gaziler Derneği Başkanı Murat Gürçayır çiçek ve hediyelerini sundular. Kurtuluş Günü etkinliği Garnizon Komutanlığı ziyareti sonrası son buldu.

 

 


 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr