Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

Devrim Şehitlerimiz için...


Menemen Yıldıztepe’de gerçekleştirilen Devrim Şehitlerimiz Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey’i Anma Töreni ardından, Menemen Belediyesi’nin gerçekleştireceği Kubilay Kültür Merkezi’nin temeli atıldı. Bu yıl bir ilk olarak kendisine Yıldıztepe’de konuşma yasağı getirilmesine tepkisini dile getiren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e bir destek de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı,

DEVRİM ŞEHİTLERİMİZ İÇİN… 

Menemen Yıldıztepe’de gerçekleştirilen Devrim Şehitlerimiz Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey’i Anma Töreni ardından, Menemen Belediyesi’nin gerçekleştireceği Kubilay Kültür Merkezi’nin temeli atıldı. Bu yıl bir ilk olarak kendisine Yıldıztepe’de konuşma yasağı getirilmesine tepkisini dile getiren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e bir destek de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan geldi. 

Devrim Şehitlerimizin 85. Anma Yıldönümünde gerçekleştirilen temel atma törenine; CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Atilla Serter, Tacettin Bayır ve Kamil Okyay Sındır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, İlçe Belediye Başkanları, Gazeteci-Yazar Uğur Dündar, Sivil Toplum Örgütleri ve binlerce vatandaş katıldı.


Başkan ŞAHİN; “Bu karar demokrasimize vurulan bir darbedir”

23 Aralık 1930'da Atatürk ilke ve devrimleri uğruna canlarını veren Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey'i rahmetle andıklarını belirterek konuşmasına başlayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ilk kez bu yıl alınan bir kararla anma töreninde konuşma yapamadığının altını çizdi.  1999 yılından bu yana Yıldıztepe'deki anma törenlerinde Menemen halkını temsilen konuşma yaptığını belirten Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Fakat bu yıl ne hikmetse bizim konuşmalarımız birilerini rahatsız etmiş olacak ki, çok fazla ideolojik bulunarak bu yıl konuşma yapmamamız istenmiş. Böyle bir kararı son derece yanlış bulduğumu söylememe rağmen ne yazık ki yetkilileri bu kararlarından geri döndüremedik.  Bu karar yanlış olduğu kadar da aynı zamanda demokrasimize vurulan bir darbedir.  Ben 'Atatürkçüyüm,  laikim,  demokrasiye inanıyorum’ diyenler bu kararı asla tasvip edemez,  etmemelidirler. Bu yasak,  sadece Belediye Başkanının konuşmama kararı değildir” diye konuştu.


Devrim Şehitlerimizi hiçbir güç unutturamaz..! 

Laiklik adına yaptıkları yürüyüşler ve Yıldıztepe'deki konuşmalarıyla, 23 Aralık 1930’da yaşanan hadisenin gericiler tarafından yapıldığını topluma anlatmakta başarılı olduklarını ifade eden Başkan Tahir Şahin; “İşte esas rahatsızlık da burada. Bu hadise Menemen olayından çıkıp gericiler tarafından yapıldığı ispatlanınca, birileri bundan rahatsızlık duymaya başladı.  Bu kararda Devrim Şehitlerimizi,  biz Atatürkçülere unutturmaya çalışıyorlar. Hiç kimse unutmasın ki; Devrim Şehitlerimizi bizlere hiç bir güç unutturamaz!  Benim Atatürkçü düşüncemi, çağdaş kimliğimle yüreğimden geçenleri ifade etmeme kimse engel olamaz.  Rahmetli İsmet İnönü 'Korkak bin kere, cesur bir kere ölür' demiş.  Benim bir ve sizlerin sadece bir canı var. Bizim bin canımız yok. Biz, siz öleceksek bir kere öleceğiz hep birlikte” dedi.

Atatürkçü düşünce yok edilemez..! 

Atatürkçü düşüncenin hiçbir zaman yok edilemeyeceğinin altını çizen Başkan Şahin, şöyle devam etti: “Bizi Atatürk’ün yolundan çevirebileceklerini sananlar, tarihin çöplüğünde kaybolup, yok olup gideceklerdir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün Cumhuriyeti’dir. Çünkü Atatürk bizim için bağımsızlıktır, özgürlüktür, aydınlanmadır, barış, kardeşlik, insanlıktır. Atatürk bizim için dostluktur, ahlaktır, yükseliştir. Özetle Atatürk Türkiye’dir. Türkiye Atatürk’tür. Anlayın artık bu vatan bizim, bu bayrak bizim, bu millet bizim. Sadece ve sadece inadına barış, inadına kardeşlik diyoruz. Sevgili Kubilay öğretmenim. Cesaretiniz, cesaretimizdir. Aydınlığınız, aydınlığımız olacaktır. Huzur içinde uyuyun.”

Kocaoğlu’ndan Başkan Şahin’e destek! 

Bu yıl ilk kez alınan bir kararla Kubilay'ı Anma Töreni’nde Menemen halkı adına konuşma yapan Belediye Başkanı Tahir Şahin'e konuşma yaptırılmamasını eleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu törende yaptığı konuşmada, kurtuluş ve anma günlerinin sahibinin yerel yönetimler olduğunu hatırlattı.  Başkan Kocaoğlu, “Anma ve kurtuluş günlerinde Belediye Başkanları konuşur. Kural, gelenek budur. 17 yıldır ilk defa bu yıl, Kubilay'ı Anma Töreninde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'in sesi kesildi. Konuşmasına izin verilmedi.  Nereye gidiyoruz? Tahir Şahin mutlaka ve mutlaka yine Kubilay anmasında o kürsüye çıkıp konuşacak. ‘Vali izin vermedi. Efendim Kaymakam izin vermedi’ deniliyor. Kimin izin vermediği önemli değil. Önemli olan arkadaki zihniyet. Arkadaki zihniyet konuşturmuyor. Türkiye'yi belirli yönlere götürmek isteyen zihniyet engelliyor” diye konuştu.


Başkan Kocaoğlu : “Gün birlik olma günü”

Bu zihniyetle mücadele etmek için tüm toplumu birlikte hareket etmeye çağıran Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ey ilericiler! Ey aydınlar! Ey Atatürkçüler! Ey Cumhuriyetçiler! Birlik olma,  birlikte hareket etme zamanıdır.  Güney Doğu'da,  Suriye'de yaşanan olaylara bakın. Türkiye'nin iç ve dış politikası, Türkiye sınır güvenliği, içerde de can güvenliği çok büyük sıkıntıya girmiştir.  Bunu aşmak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin,  siyasi partilerin,  milletvekillerinin,  yerel yönetimlerin yani hepimizin görevi. Biz bu görevi yapmak zorundayız.  Böyle kan gölüne dönmüş ülkeyi çocuklarımıza,  gelecek kuşaklara nasıl teslim edeceğiz? ‘Baba,  anne,  amca dayı siz ne yaptınız da bu ülkeyi koruyamadınız,  gericiliğin batağına götürdünüz?’ diye bize hesap soracaklar.  Gün uyanık olma günüdür.  Gün değerlerimize sahip çıkma günüdür.  Gün onurlu,  namuslu,  erdemli yaşam mücadelesi verme günüdür. Gün maddi ve manevi çıkarlar için kişiliğinden taviz verme günü değildir.  Tam tersi maddi ve manevi çıkarları bir tarafa bırakıp,  ülkenin geleceğine,  onuruna,  erdemine sahip çıkma günüdür”. 

Bu anlamlı günde Menemen'de hizmete girecek Kubilay Kültür Merkezi'nin temelini atan Tahir Şahin'i kutlayan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: "Konuşturulmadığı bu günde böyle bir tören  o kadar anlamlı,  o kadar güzel ve anlayana ders ki!.. Bu merkezde çocuklarımız Kubilay'ı, Atatürk'ü,  Cumhuriyeti öğrensin ve aydınlansın. İnsan haklarına,  kadın haklarına,  barışa sahip çıksın.” 

“Elimden gelen desteği vereceğim” 

Konuşmasının sonunda, temelini attıkları Kubilay Kültür Merkezi’ni İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun destekleriyle tamamlamak istediklerini söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e elinden gelen desteği vereceğini açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu; tüm ilçelere adil bir şekilde destek olduklarını belirterek, Menemen Belediyesi Kubilay Kültür Merkezi’ne destek verilmesi konusunu İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sunacağını söyledi. 


15 ayda tamamlanması hedeflenen 7 katlı Kubilay Kültür Merkezi içerisinde; tiyatro ve sinema salonu, kitap okuma alanı, spor merkezi, nikah salonu, sivil toplum örgütlerine ayrılan ofisler, sergi alanı ve kafeterya yer alacak.

 

 


 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr