Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

Başkan Şahin; Çıtayı daha da yükselteceğiz


Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için start verdi. Yeni dönem için alan taramasına başlayacak usta öğreticilerle Belediye Meclisi Toplantı Salonunda bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; ağdaş ülkeler seviyesine ulaşmanın tek yolunun toplumun, özellikle de kadının eğitilmesinden geçtiğine vurgu yaparak, 

 


BAŞKAN ŞAHİN, “ÇITAYI DAHA DA YÜKSELTECEĞİZ”

 

Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için start verdi. Yeni dönem için alan taramasına başlayacak usta öğreticilerle Belediye Meclisi Toplantı Salonunda bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmanın tek yolunun toplumun, özellikle de kadının eğitilmesinden geçtiğine vurgu yaparak, usta öğreticilere şöyle seslendi; “Bu sene çıtayı daha da yükselteceğiz. 1 kişiyi daha fazla bilinçlendirmek adına, bu sene sizlerden geçtiğimiz yıldan daha fazla kursiyer bekliyorum.”

 

Menemen Belediyesi bünyesinde 2007 yılından buyana faaliyet gösteren Mesleki Eğitim Kurslarında geçen yıl yaklaşık 500 kursiyer eğitim görerek, sertifika almaya hak kazandı. Bu yıl 14 dalda 33 kurs açılacağını söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmanın tek yolunun, toplumun, özelikle de kadının eğitilmesinden geçtiğine vurgulayarak; “Biz bu kursları ev hanımlarını nasıl daha da sosyalleştiririz amacıyla açıyoruz. Açtığımız bu kurslar klasik ama ev hanımı o kursa geliyorsa, yanında bir arkadaşını daha getiriyorsa, 15-20 kişiyle yeni arkadaşlık, dostluklar kuruyor. Bayanlarımız sadece geldiği kurstaki kişilerle arkadaşlık kurmaz, diğer kurslardaki bayanlarla iletişime geçer ve arkadaşlıkları giderek çoğalır, bir anda 100-150 arkadaşı olur. İşte ben buna sosyalleşme diyorum ve çok da önemsiyorum. Ev hanımı sadece evde çocuğuna, kocasına hizmet etmemeli. Biraz da kendine hizmet etmeli, biraz da kendine katkı koymalı” dedi.

 

Alan taramasına başlayacak olan usta öğreticilerden, bu yıl kursiyer sayısını daha da artırmalarını isteyen Başkan Tahir Şahin, “Usta öğretici olarak size çok önemli görevler düşüyor. Örneğin sadece kumaş boyamayı ya da nakışı değil, o mesleki eğitimden belki de daha da öte gelen, kadınlarımızı nasıl daha da sosyalleştiririz çabası içinde olduğunuzu tahmin ediyorum. İşte size bu anlamda büyük görevler düşüyor. O bayanı ne kadar çok sosyalleştirebiliyorsanız, ne kadar çok daha çağdaşlaştırabiliyorsanız, medeni cesaretini sağlamaya katkı koyabiliyorsanız, o zaman bu yapılanlar mesleki eğitimin önüne geçer.  Çünkü bu ülkenin ona çok ihtiyacı var. Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet Meydanımızda düzenlediğimiz yılsonu defilemiz, Mesleki Eğitim Kurslarımızın ne kadar başarılı olduğunu gösterdi. Bu sene daha da iyi olacak. Bu sene çıtayı daha da yükselteceğiz. 1 kişiyi daha fazla bilinçlendirmek adına, bu sene sizlerden geçtiğimiz yıldan daha fazla kursiyer bekliyorum” dedi.

 

2015-2016 eğitim öğretim yılında; Mis Sabun, Kurdela Nakışı, Takı Tasarım, Ahşap Boyama, Tel Kırma, Kumaş Desenleme, El ve Makine Nakışı, Kuyumculuk Atölyesi, Çocuk Bakımı, Deniz Ürünleri, Saz Kursu, Giyim, Dericilik ve Halk Oyunları dallarında açılacak Mesleki Eğitim Kurslarının ilçe genelinde 33 farklı kurs merkezinde hizmet vereceğini açıklayan Belediye Başkanı Tahir Şahin; bu sayede kursiyerlerin evlerine yakın bölgelerde açılacak kurs merkezlerinde eğitim görebileceklerine dikkat çekti. 

 


 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr