Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

Başkan Şahin'e Halk Desteği


Menemen’de 85 yıl önce gericiler tarafından şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, binlerce vatandaşın katıldığı törenle anıldı. Bir ilk olarak bu yıl Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e konuşma yasağı getirilmesine tepkisini Yıldıztepe’deki anma töreninde “Hepimiz Tahir’iz, Susturmakla Bitmeyiz” sloganıyla ortaya koyan vatandaşlar,


KUBİLAY’I ANMA TÖRENİNDE 

BAŞKAN ŞAHİN’E HALK DESTEĞİ... 

Menemen’de 85 yıl önce gericiler tarafından şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, binlerce vatandaşın katıldığı törenle anıldı. Bir ilk olarak bu yıl Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e konuşma yasağı getirilmesine tepkisini Yıldıztepe’deki anma töreninde “Hepimiz Tahir’iz, Susturmakla Bitmeyiz” sloganıyla ortaya koyan vatandaşlar, Menemen Belediye Başkanlığı çelengini dakikalarca alkışlayarak Başkan Tahir Şahin’e sahip çıktı. 


İzmirli Valiliği'nin Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e konuşma yasağı getirmesi, Genelkurmay’ın da akreditasyon uygulamasıyla basına yasak koyması ve 24 saat kala bu kararından vazgeçmesi, Devrim Şehitlerimizin 85. Yıldönümü öncesinde büyük tepki topladı. Kubilay için yurdun dört bir yanından Menemen’e akın eden vatandaşlar, geniş güvenlik önlemleri altında bu yıl ki anma törenine katıldı. Yıldıztepe’deki anma töreni öncesinde Menemen Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ‘Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü’nün başlatılacağı alanda ilk kez TOMA ve panzerler hazır bekletildi.


Menemen Belediye Bandosu eşliğinde Şehir Stadı önünden başlatılan “Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü” korteji önünde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’i; CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Atilla Serter, Tacettin Bayır ve Kamil Okyay Sındır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, İlçe Belediye Başkanları ve Gazeteci-Yazar Uğur Dündar yalnız bırakmadı. Sivil Toplum Örgütleri’nin yoğun desteğiyle gerçekleşen yürüyüşe katılan binlerce vatandaş, Kubilay’ın hunharca katledilmesinin acısını bir kez daha yüreklerinde hissetti. 


“Hepimiz Tahir’iz, Susturmakla Bitmeyiz” 

Yıldıztepe’de yapılan tören, Kubilay Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve saygı atışı, sonrasında İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başladı. İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın görev süresi boyunca ilk kez katıldığı Yıldıztepe’deki Anma Töreni’ne, vatandaşların protesto ve sloganları damga vurdu. Vatandaşlar, tören alanına halkın alınmamasını ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'e konuşma yaptırılmamasını alkışlar ve sloganlarla protesto etti. Bu yıl bir ilk olarak Anma Töreni’nde konuşma yasağı getirilen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e desteklerini “Hepimiz Tahir’iz, Susturmakla Bitmeyiz” sloganıyla ortaya koyan vatandaşlar, Menemen Belediye Başkanlığı çelengini dakikalarca alkışlayarak Başkan Tahir Şahin’e sahip çıktılar. CHP’li Belediye Başkanları ise Başkan Tahir Şahin’i çelenk sunarken ayakta alkışladı. Kubilay Ailesinin anıta çelenk bırakması sırasında ise alkışlar uzunca bir süre dinmedi. Yıldıztepe’deki törende, bazı Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ise açtıkları pankart nedeniyle gözaltına alındı.


Öğrencilerin okuduğu şiirler ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlenen ‘Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu’nda dereceye giren sporcuların ödüllendirilmesinin ardından Anıt Özel Defteri imzalandı. Kubilay Ailesi ile hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından Yıldıztepe’deki Şehitliğe geçilerek, şehitlerin mezarlarına karanfil bırakıldı.


 


 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr