Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

MENEMEN BU HAFTASONU RENGARENKTİ


Menemen’de bu hafta sonu etkinlikler silsilesi yaşandı. Cumartesi günü 5 yılın ardından gerçekleşen ‘Geleneksel Ulukent 37. Yağlı Güreşleri’ ile başlayan etkinlikler; Pazar günü Menemen’in Çaltı Köyü’nde hazırlanan ‘Hıdırellez ve Yörük Şenliği’ ile devam etti. Gün sonunda Türkiye’de devrimci hareketin en önemli isimleri arasında yer alan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilmelerinin 47’inci yılında sade bir tören ile anıldı.

MENEMEN’DE 5 YIL SONRA GÜREŞ HEYECANI

Menemen’in güreş severlerin özlemini çektiği yağlı güreş, 5 yıl aradan sonra Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile yeniden başladı.

Menemen’de 5 yıldır düzenlenmeyen Geleneksel Ulukent Yağlı Güreşlerinin bu yıl 37’ncisi Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un talimatı ve desteğiyle yeniden düzenlendi. Türkiye’de nam salmış ve beline altın kemer takmış olan başpehlivanların katılımıyla gerçekleşen etkinlikte konuşan Aksoy, “Önümüzdeki yıl yapılacak olan 38 Menemen Ulukent Yağlı Güreşleri’ne Kırkpınar’ın Başpehlivanlarının tamamını davet edeceğim ve Menemen’i Kırkpınar’dan sonra en ünlü Yağlı Güreşler Merkezi haline getireceğime söz veriyorum” dedi.
Türkiye’nin dört bir yandan Ünlü Başpehlivanların katıldığı güreşlerde, Kırkpınar’da 4 kez altın kemer takan Recep Kara’nın katılımı yoğun ilgiye sahne oldu. Antalya’dan İsmail Koç’un yanı sıra, Balıkesir’den Ertuğrul Dağdeviren ve İzmit’ten Nedim Gürel, güreşlere katılan ünlü başpehlivanlar arasındaydı. Başpehlivan İsmail Koç, Altın Kemer’i kazanan güreşçi olurken, Başaltı pehlivanlar şöyle oluştu:

1- Menderes Saltuk – Manisa Turgutlu

2- Kazım San – İzmit

3- Gökhan Öz – Balıkesir
Başkan Aksoy’un güreşçisi “Tatar” lakaplı Lütfi Siyamük, küçük, orta ve büyük boy dalında birinci olarak dikkatleri üzerine topladı. Serdar Aksoy Altın Kemeri takarken yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Önümüzdeki yıl yapılacak olan 38. Menemen Ulukent Yağlı Güreşlerine Kırkpınar’ın Başpehlivanlarının tamamını davet edeceğim ve Menemen’i Kırkpınar’dan sonra en ünlü Yağlı Güreş merkezi haline getireceğime söz veriyorum” dedi.

37. Ulukent Yağlı Güreşlerin protokol konukları arasında İzmir Milletvekili Bedri Serter’in yanı sıra Kütahya Domaniç Belediye Başkanı Şahvet Ertürk de yer aldı.
YÖRÜK BAŞKAN YÖRÜK ŞENLİĞİNDE

Haftasonu birbirinden farklı etkinliklerde halkıyla buluşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy Pazar günü, Menemen Çaltı Köyü Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin hazırladığı ‘Hıdırellez Ve Yörük Şenliği’ne katıldı.Aslen Menemen’in Koyundere Köyü’nde çocukluğunu geçirmiş bir Yörük olarak böyle bir şenlikte bulunmanın kendisi için önemli olduğunu belirten Aksoy, “ Ben bir Yörük kardeşiniz olarak karşınızdayım. Bu etkinliğin içerisinde olmak beni ayrıca mutlu ediyor. Bugün ve her zaman söylediğim gibi köylü milletin efendisidir sözü öylece söylenmiş bir söz değildir. Köylerimiz, köylülerimiz Menemenimizin ve memleketimizin kalkınmasında başı çekmektedir. Ata toprağım ve evimde hissettiğim siz değerli kardeşlerime şunu söyleyeceğim; Menemen’deki hedefimiz, bir tarım kenti halini alan Menemen’nin köylülerini yeniden toprağıyla kavuşturmak ve ayağa kaldırmaktır” diye konuştu.
Yüzlerce Menemenlinin katıldığı şenlikte Yörük kültürü ve ezgilerini içinde barındıran ‘Zeybek oyunları’ ile Yörük adetlerini yansıtan etkinlik köylülerin meşhur yemeklerinden olan ‘Keşkek’ ziyafeti ile son buldu.
BAŞKAN AKSOY 3 FİDANI ŞİİRLE ANDI

Menemen Belediyesi, Türkiye’de devrimci hareketin en önemli isimleri arasında yer alan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilmelerinin 47’inci yılında anma etkinliği düzenledi. Etkinlik Menemen’in Kubilay Kültür Merkezi’nde yüksek katılımla gerçekleşti.
Adaylık süresi boyunca her mitinginde ve konuşmasında ünlü şairlerin şiirlerini okuyan Belediye Başkanı Serdar Aksoy, bugünü anlatmak için konuşmaların yetersiz kalacağını belirterek, “Aslında söylenecek çok şey var ama kelimenin bittiği yer burası. Bugün, Abdi İpekçi’lerin, Ali İsmail Korkmaz’ların, Vedat Demircioğlu ve Mahir’lerin, Yusuf’ların, Deniz’lerin, Sivas’ın, Maraş’ın ve Çorum’un ölüm yıl dönümüdür. Ben bugün için uzun konuşmalar yapmayacağım, yalnızca şu şiirin bir dörtlüğünü burada sizlerle paylaşacağım;

“Ve cellat uyandı yatağında bir gece 
‘Tanrım’ dedi. Bu ne zor bilmece 
Öldükçe çoğalıyor adamlar 
Ben tükenmekteyim öldürdükçe"
Onları katledenleri ve onların idamlarına imza atanların, idamlarına el verenlerin, siyasi ve bürokratların adlarını duymuyoruz bugün. İşte bu şiirde olduğu gibi ve aylardan beri her konuşmamda söylediğim gibi; ‘ bir gider bin geliriz’. Binlerce Deniz, Mahir, Hüseyin, Yusuf, Ali İsmail korkmaz ve niceleri geldi biz kazandık, biz çoğaldık. Söyleyeceklerim bu kadardır.” İfadelerini kullandı.

 


 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr